KOMUNIKATY

                                                                                                                                                                                   Komunikat                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

!

Noc Muzeów 2024 w Gnieźnie: program

Organizatorzy przygotowali sporo atrakcji w kilkunastu punktach Gniezna. W czasie Nocy Muzeów w tym mieście będzie można odwiedzić niedostępne zwykle miejsca – nie tylko o późnej porze wieczornej i nocnej, ale czasem w ogóle. Jak deklarują organizatorzy – będzie to okazja do poznania miasta i jego historii oraz poszerzania swojej wiedzy.

Pełen program wydarzeń dostępny jest TUTAJ.

Noc Muzeów 2024 w Gnieźnie: lista muzeów

  • Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, ul. Kolegiaty 2, godz. 19:00-23:00
  • Muzeum Motocykli i Zabytków Kultury Technicznej, ul. Wrzesińska 49/b/4, godz. 15:00 – 23:00
  • Muzeum Początków Państwa Polskiego, ul. Kostrzewskiego 1, godz. 15:00-23:00
  • Muzeum Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka”, ul. Poznańska 15, godz. 17:00-21:00

Noc Muzeów 2024 w Gnieźnie: lista pozostałych obiektów

  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, ul. Wrzesińska 43-55, godz. 16:00 – 18:00
  • Antyki Gniezno, ul. św. Wawrzyńca 42 oraz ul. Mieszka I godz. 16:30, 18:00
  • Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, Noc Muzeów/Dzień Sąsiada w Domu Sąsiedzkim pod Sówką, ul. Staszica 12a, godz. 16:00-18:00
  • Centrum Kultury „Scena to dziwna”, ul. Roosevelta 42, godz. 15:00-18:00
  • Dom Powstańca Wielkopolskiego w Starym Ratuszu, ul. Chrobrego, Rzeźnicka, dziedziniec, godz. 15.00-21.00
  • Nocna Jazda Samochodem Bez Celu Gniezno , tereny zielone przy Muzeum Motocykli i Zabytków Kultury Technicznej, ul. Wrzesińska 49/b/4, godz. 18:00
  • Organizacja Turystyczna SZLAK PIASTOWSKI, ul. Chrobrego 40/41, godz. 15:00 – 21:00.
  • Parowozownia Gniezno, ul. Składowa 1, godz. 15:00-20:00
  • Stolica eXperymentu, Słowackiego 45/47, godz. 17:00-22:00

REKLAMA


Czytaj więcej: https://histmag.org/Noc-Muzeow-2024-Gniezno-program-lista-muzeow-26923

 

!

Szanowni Państwo,


Biblioteka Instytutu Kultury Europejskiej serdecznie zaprasza 
na wernisaż wystawy „Po tamtej stronie lustra – Grafiki Kazimierza Wiśniaka do poezji Sławomira Krzyśki”
oraz występ skrzypcowy w wykonaniu Sary Powagi.

 

Wydarzenie odbędzie się 8 maja (środa) o godz. 11:00 w Akwarium Instytutu Kultury Europejskiej (ul. Kostrzewskiego 5-7 w Gnieźnie)



 

Poprzez wystawę „Po tamtej stronie lustra – Grafiki Kazimierza Wiśniaka do poezji Sławomira Krzyśki” Biblioteka Instytutu Kultury Europejskiej pragnie ukazać nie tylko piękno sztuki wizualnej i literackiej, ale także zachęcić do refleksji nad relacją między sztuką a życiem, między słowem a obrazem.
Jest to także doskonała okazja do promocji czytelnictwa i kultury literackiej, jak również do uczczenia pracy i dokonań dwóch cenionych artystów, którzy swoją twórczością wnoszą wkład w dziedzictwo kulturowe Polski.

Połączenie grafik Kazimierza Wiśniaka z utworami poetyckimi Sławomira Krzyśki stanowi intrygującą ekspozycję, która przenosi odbiorcę w świat subtelnych emocji. Inspiracją dla tej wystawy jest nie tylko twórczość obu artystów, ale również ich związki z kulturą polską oraz kontekst historyczny i społeczny, w którym tworzą.

 

Sławomir Krzyśka, związany z kulturą i tradycją literacką, poprzez swoje wiersze oddaje emocje, uczucia i przemyślenia, które stały się inspiracją dla prac graficznych Wiśniaka. Ich synergia tworzy minimalistyczne dzieło sztuki, które przenika granice między słowem a obrazem, pomiędzy wyobraźnią a rzeczywistością.

***

Kazimierz Wiśniak
polski scenograf, malarz, rysownik i grafik, urodzony w 1931 roku w Łodzi. Laureat wielu nagród m.in. – Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2008). Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie zdobył dyplom w 1959 roku, będąc uczniem profesorów takich jak Karol Frycz i Andrzej Stopka. Jako rysownik zadebiutował w tygodniku „Przekrój” i w tym samym roku współtworzył „Piwnicę pod Baranami” (1956). Zrealizował ponad 250 scenografii w teatrach krajowych i zagranicznych, w Oslo, Kopenhadze, Düsseldorfie, Darmstadt, Kijowie, Moskwie, Zürichu, Livorno. Pracował w Teatrze Śląskim w Katowicach, projektując dekoracje do licznych spektakli, m.in. "Jonasza i błazna" oraz "Profesji pani Warren". Od 1963 roku związał się głównie z Krakowem i Wrocławiem, współtworząc wiele inscenizacji w Teatrze im. Słowackiego oraz Teatrze Pantomimy we Wrocławiu.
Był kierownikiem artystycznym Teatru Bagatela oraz dyrektorem naczelnym i artystycznym Starego Teatru w Krakowie. Jest autorem rysunków do "Przekroju", "Rzeczpospolitej", "Miesiąca w Krakowie". Ilustrował także książki, m.in. "Na rynku w Krakowie" (1978), "Piosenki, które śpiewali dziadkowie, gdy byli mali" (1991), "Piwnica pod Baranami" Joanny Olczak-Ronikier (1994). W 1998 roku ukazał się ilustrowany jego pracami quasi-dziennik Wiśniaka zatytułowany "Z życia scenografa". Projekty scenograficzne Kazimierza Wiśniaka znajdujemy w Ogólnopolskim Centrum Scenografii przy Muzeum Śląskim w Katowicach, w muzeum i archiwum Starego Teatru oraz archiwum Teatru im. Słowackiego. Jego prace malarskie są w posiadaniu Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu i w kolekcjach prywatnych. Od roku 2000 Kazimierz Wiśniak scenografią zajmuje się jedynie sporadycznie, w zamian maluje i tworzy ilustracje.

Sławomir Krzyśka
urodził się w 1963 roku w Gnieźnie. Poeta, bibliofil, doktor nauk matematycznych, nauczyciel akademicki, arteterapeuta. Pracuje na kaliskim Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Odrodzonego Rycerskiego Zakonu Bibliofilskiego w Krakowie z tytułem Dostojnej Makulatury. Autor wielu tomików wierszy. Wydał między innymi: Słowa, dźwięki, spojrzenia; Pękające szkło; Przy kawiarnianym stoliku; Zabrane ciszy; Rozterki brodacza; Kiedy na niebie rozbłyśnie gwiazda. Tomik W ciszy został przetłumaczony na język bułgarski, a Rozterki brodacza włączony do zbiorów bibliotecznych National Barber Museum w Ohio. Do wierszy Kiedy na niebie rozbłyśnie gwiazda została skomponowana muzyka. W ubiegłym roku miał spotkanie autorskie w legendarnej Piwnicy pod Baranami w Krakowie. Jego wiersze znajdujemy w czasopismach literackich oraz antologiach w kraju i za granicą. Jest jednym z redaktorów ogólnopolskiego miesięcznika literackiego „Akant”.

Sara Powaga
muzyk, pedagog, kompozytor, aranżer. Absolwentka Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gnieźnie, które ukończyła z wyróżnieniem w klasie skrzypiec. Posiada dyplom ukończenia Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na kierunku: instrumentalistyka – skrzypce. Nauczyciel skrzypiec w Szkołach Muzycznych we Wschowie i Wrześni. Jest czynną skrzypaczką Polskiej Orkiestry Muzyki Filmowej, współpracuje i nagrywa na co dzień m. in. z artystami muzyki rozrywkowej (Justyna Steczkowska, Krzysztof Cugowski, Beata Kozidrak Igor Herbut, Kasia Kowalska, Anna Wyszkoni). Koncermistrz drugich skrzypiec Orkiestry Kameralnej Academia De Largo

!

 

!

Zbliżenia: Spotkanie z ks. Michałem Sołomieniukiem

Gościem majowego spotkania z cyklu “Zbliżenia” będzie ks. Michał Sołomieniuk, a tematem rozmowy Żołnierze Wyklęci.

Michał Sołomieniuk urodził się w 1973 roku w Gnieźnie, gdzie ukończył również seminarium duchowne. Na studiach w Rzymie zdobył stopień doktora filologii klasycznej oraz dyplom archiwisty, paleografa i dyplomatyka. Od 2006 pracuje w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie, od 2010 roku jest jego dyrektorem. Jest również zastępcą przewodniczącego zarządu Stowarzyszenia Archiwistów Kościelnych oraz konsultorem Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski. Jego pasje to z jednej strony historia lokalna, z drugiej strony średniowieczne rękopisy. Lubi się uczyć języków obcych i podróżować. Od VII klasy jest związany z katolickim Ruchem Światło-Życie.

Spotkanie odbędzie się 17 maja o godzinie 18:00 w Czytelni Biblioteki Głównej, ul. Mieszka I 16.

!

ZAPOWIEDZI BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ MIASTA GNIEZNA

 

smiley

                                        wykład w dniu 17.04.2024 r

                                                                     

 

Spotkanie autorskie z prof. Markiem Hendrykowskim

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z prof. MARKIEM HENDRYKOWSKIM promujące jego książkę „Wiwat! Saga Wielkopolska”, które odbędzie się 11 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Auli Instytutu Kultury Europejskiej UAM.

Organizatorami wydarzenia są: Wielkopolska Izba Gospodarcza, Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna oraz Instytut Kultury Europejskiej w Gnieźnie UAM .

„Wiwat! Saga Wielkopolska” to opowieść o dziejach Wielkopolski lat 1870-1920. Barwne ludzkie losy, galeria przeróżnych – znanych i mało znanych – postaci przedstawionych ze znawstwem historycznych realiów. Akcja toczy się w wielu miejscach. Nie tylko krążymy po ówczesnym Poznaniu, ale także przenosimy się do Paryża, Berlina, Gniezna, Śmigla, Wolsztyna, Turwi, Zakopanego, Warszawy, na pola bitewne Prus Wschodnich, Francji i Flandrii, na Kresy, a nawet do Nowego Jorku i Teksasu.

 

 
smiley
 
 
 
Prezydent Miasta Gniezna informuje, że w wyniku przeprowadzonego postępowania konkursowego wyłoniono ofertę na realizację zadania publicznego w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego:
„Organizacja imprez kulturalnych, festiwali i koncertów odbywających się dla mieszkańców miasta Gniezna w 2024 roku”.
Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego  Wieku  otrzymał na realizację zadania
Letnie Spotkania Literackie w  Gnieźnie w 2024 roku 4.000 zł
smiley
 

Jeśli ktoś z Państwa chce obejrzeć przebieg Konferencji,
która odbyła się 15.marca 2024 r. w godz. 12.00 -14.00
w Sali konferencyjnej im. Wł. Bartoszewskiego,
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
ul. Długa 23/25, Warszawa

https://youtube.com/live/C2fK1EyZ8m0    KLIKNIJ


Program
Prowadzenie konferencji – Dariusz Supeł, wicedyrektor Centrum Projektów
Społecznych
12.00 – 12.05 Powitanie gości i krótkie wprowadzenie – prof. Marcin Wiącek,
Rzecznik Praw Obywatelskich
12.05 – 12.15 Czym jest przemoc – definicja i typy przemocy, przykłady – Piotr
Zakrzewski, Zespół Prawa Karnego w BRPO
12.15 – 12.35 Język przemocowy – co to takiego? – Danuta Parlak, psycholożka,
wykładowczyni akademicka, członkini Komisji Ekspertów ds. Osób
Starszych przy RPO
12.35 – 12.45 Dyskusja
12.45 – 12.55 Przerwa
12.55 – 13.15 Jak zgłaszać przemoc, kto może pomóc – mł. insp. Wanda Mende,
Naczelniczka Wydziału Profilaktyki Społecznej, Komenda Główna
Policji
13.15 – 13.25 Dyskusja
13.25 – 13.45 Dobre praktyki przeciwdziałania przemocy, Magdalena Rutkiewicz,
Prezeska Fundacji Projekt Starsi
13.45 – 13.55 Dyskusja
13.55 – 14.00 Zakończenie

smiley
SEKCJA  BRYDŻOWA  
poniedziałki   16.30  IKE  UAM  sala 1.25
kurs dla początkujących i dla zaawansowanych  pod kierunkiem doświadczonego instruktora

smiley                                         


Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
ul. Długa 23/25, Warszawa
Program
Prowadzenie konferencji – Dariusz Supeł, wicedyrektor Centrum Projektów
Społecznych
12.00 – 12.05 Powitanie gości i krótkie wprowadzenie – prof. Marcin Wiącek,
Rzecznik Praw Obywatelskich
12.05 – 12.15 Czym jest przemoc – definicja i typy przemocy, przykłady – Piotr
Zakrzewski, Zespół Prawa Karnego w BRPO
12.15 – 12.35 Język przemocowy – co to takiego? – Danuta Parlak, psycholożka,
wykładowczyni akademicka, członkini Komisji Ekspertów ds. Osób
Starszych przy RPO
12.35 – 12.45 Dyskusja
12.45 – 12.55 Przerwa
12.55 – 13.15 Jak zgłaszać przemoc, kto może pomóc – mł. insp. Wanda Mende,
Naczelniczka Wydziału Profilaktyki Społecznej, Komenda Główna
Policji
13.15 – 13.25 Dyskusja
13.25 – 13.45 Dobre praktyki przeciwdziałania przemocy, Magdalena Rutkiewicz,
Prezeska Fundacji Projekt Starsi
13.45 – 13.55 Dyskusja
13.55 – 14.00 Zakończenie
Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy wejść na link:
https://www.youtube.com/watch?v=x1zTULMpbn8    trzeba ten link skopiować i wkleić w wyszukiwarkę

 


 

REGULAMIN

1. Udział w spacerach traktowany jest jako zabawa w celach turystycznych. edukacyjnych i rekreacyjnych - dla poprawy zdrowia i utrzymana kondycji fizycznej w okresie zimowym.

2. Udział jest bezpłatny

3. Każdy uczestnik stawia się na miejsce rozpoczęcia trasy we własnym zakresie w miejscu podanym każdorazowo w Harmonogramie.

4. Daty spacerów zostaną podane w Harmonogramie.

5. Ścieżki spacerowe są łatwe, mają charakter terenowy. Każdy uczestnik korzysta z nich na własną odpowiedzialność. Nie należy zbaczać ze ścieżek wyznaczonych przez przewodnika wycieczki. W trakcie wycieczek uczestnicy - studenci GUTW są objęci ubezpieczeniem zawartym przez GUTW w PZU na bieżący rok akademicki.

6. Większość ścieżek posiada wiaty- miejsca odpoczynku, gdzie można się zrelaksować.

7. Nagrodą za wytrwałość i zaliczenie min. 4 tras wg załączonej tabeli będzie "Certyfikat Piechura GUTW" wręczony przez kol. Prezes Danutę Wiśniewską.

Daty wędrówek i miejsca zbiórek będą ogłoszone w harmonogrmach na poszczególne miesiące.

 

Zgłoszenia w terminie -do dwóch dni- poprzedzających termin wycieczki przyjmuje i informacji udziela kol.Witek.

tel. 502 819 839

 

 

 

LP

Nr trasy

Ilość km

Termin

Miejsce spaceru

Środek transportu

1

Nr 1  ZMIANA

 

23 lutego

(piątek)

ZIMOWE WĘDROWANIE.

SPACER NAD JEZIOREM WINIARYW GNIEŹNIE

SPOTKANIE PRZY  MARKECIE KAUFLAND

O GODZ. 9.00

2

Nr 2

7,0

01 MARCA

(czwartek)

Dębówiec, - poszukiwanie wiosny

Dojazd własnym transportem

3

Nr 3

 

5,0

09 marca

(czwartek)

Śnieżycowy Jar

+ Dziewicza Góra

Dojazd busem

4

 

Nr 4

ZMIANA

6,0

22 marca

(piątek)

Dębówiec - topienie Marzanny

Dojazd własnym transportem

5

Nr 6

6,0

04 kwietnia

(czwartek)

Jezioro Jankowskie

Dojazd własnym transportem

6

Nr 7

5,0

11 kwietnia

(czwartek)

Cielimowo + zakończenie wędrówek

Dojazd własnym transportem

 

SEKRETARIAT  GUTW  JEST CZYNNY:

WTORKI, 11.00 - 13.00  ŚRODY   W GODZ.    15.00 - 16.30

DYŻUR POD TELEFONEM  694 220 545 w godz. 10.00 - 17.00

 

          POKÓJ 2.22  (II ptr)   IKE  UAM   UL. J. KOSTRZEWSKIEGO 5-7

adres mailowy: gutw@poczta. onet. pl 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------                   -

 

 

 

 

Zarząd GUTW proponuje swoim studentom seniorom następujące aktywności w roku akademickim 2023/2024:

1. WYKŁADY Z NASTĘPUJĄCYCH DZIEDZIN:

ZDROWIE  SENIORA

BEZPIECZNY SENIOR

KULTURA  EUROPY

SALON POLITYCZNY

KLUB PODRÓŻNIKA

KLUB ORNITOLOGA

JUDAISTYKA

KULTURA EUROPY

HISTORIA SZTUKI

BEZPIECZNY SENIOR  ( W TYM POMOC PRZEDMEDYCZNA)

TWARZE GNIEŹNIEŃSKIEGO SPORT

TWARZE GNIEŹNIEŃSKIEJ KULTURY

MUZEALNICTWO

MUZYKA W WIELU ODSŁONACH

GENEALOGIA

 2. SEKCJE RUCHOWO-PROFILAKTYCZNE- POZNAWCZE:

TERAPIA RUCHEM

TERAPIA TAŃCEM   

NAUKA TAŃCA TOWARZYSKIEGO

WARSZTATY MUZYCZNE   

WARSZTATY CHÓRALNE  

WARSZTATY TEATRALNE  

TENIS STOŁOWY

KRĘGLE

NAUKA PŁYWANIA

PŁYWANIE W BASENIE

AEROBIK W WODZIE

PIESZE WĘDRÓWKI, SPACERY

NORDIC WALKING( KIJKI)

WYCIECZKI ROWEROWE

3. SEKCJE USPRAWNIAJĄCO-PROFILAKTYCZNE UMYSŁOWE:

JĘZYKI OBCE : (ANGIELSKI NA KILKU POZIOMACH) Z LEKTORAMI,   -

ROZMOWY W JEZYKU ANGIELSKIM, NIEMIECKIM I ROSYJSKIM NA SPACERACH I PRZY KAWIE

NAUKA GRY W BRYDŻA

GRY PLANSZOWE

TRENING ASERTYWNOŚCI

TRENING PAMIĘCI

WARSZTATY -PODSTAWOWA OBSŁUGA KOMPUTERA, LAPTOPA I SMARTFONA ( W MAŁYCH GRUPACH)

4. SPOTKANIA INEGRACYJNE

WIECZORKI TANECZNE

SPEKTAKLE TEATRALNE

KONCERTY

SEANSE FILMOWE

WYCIECZKI AUTOKAROWE

 

                                                                                                                                                                                                   

 

         

 


   
                                               
 

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • GNIEŹNIEŃSKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
    Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku
    62-200 Gniezno
    ul. Kostrzewskiego 5-7
    Budynek Instytutu Kultury Europejskiej UAM.
    p.2.22 II ptr

    nr konta bankowego 32 1020 4115 0000 9102 0068 8150
    nr KRS KRS 0000280454
    NIP 784 239 35 93
  • tel.kom. 694 220 545 czynny pn-pt w godz 10.00 - 17.00.

    pokój 2.22 ( II piętro) Instytut Kultury Europejskiej UAM

Galeria zdjęć